Instrukcja przygotowania dokumentów na wyjazd psów do Szwecji.

Wymogiem transportu psów do Szwecji jak i do każdego innego kraju UE są:
1.Czip (transponder) – pies musi być zaczipowany
2. Prawidłowo wystawiony paszport psa,
3. Aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie.
4. 3-4 dni przed transportem należy złożyć wniosek o Certyfikat / świadectwo zdrowia (tak zwany Traces) do Powiatowego Lekarza Weterynarii właściwego dla powiatu, w którym znajduje się dotychczasowy właściciel / hodowla. Koszt 25 zł od świadectwa. Na jednym świadectwie może być kilka psów jeśli jadą do jednego odbiorcy.
5. Przy wyrabianiu Traces warto poprosić o podstęplowanie legalizacji paszportu (koszt 26zł). Nie jest ona wymagana, ale w przypadku wątpliwości celników na granicy pokazujemy stępelek powiatowego i jeśli chcą oni podważać prawdziwość paszportu niech dzwonią do polskiej Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej.
6. W ciągu 48 godzin przed wyjazdem należy wykonać badanie kliniczne u weterynarza (weterynarz musi sprawdzić czy nie ma oznak chorób i czy zwierzę nadaje się do transportu długotrwałego). Badanie musi być „wbite” do paszportu – z pieczęcią i podpisem weterynarza.
7. Nie jest to wymóg konieczny, ale w przypadku Szwecji „im więcej tym lepiej”, w trakcie badania klinicznego warto podać odrobaczenie (szczególnie w kierunku tasiemca) i również „wbić” to do paszportu.

UWAGA! W związku z tegoroczną zmianą przepisów, hodowle chcące wysyłać psy za granicę podlegają obowiązkowi kontroli przez Inspekcję Weterynaryjną. Zatem aby pies mógł zostać wysłany za granicę, hodowla, z której jest wysyłany musi być zarejestrowana nie tylko w stowarzyszeniu hodowców, ale także w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii, który nadaje hodowli tzw „numer zakładu hodowlanego”. Bez tego nadawca nie uzyska dokumentów Traces niezbędnych aby pies mógł legalnie przekroczyć granicę. 
Jeśli jeszcze nie posiadacie Państwo rejestracji w PIW należy skontaktować się z PIW i zgłosić, że chcecie zarejestrować hodowlę.

Paszport:
Paszport musi posiadać wpisane wszystkie wymagane dane, tj dane identyfikacyjne psa, numer CHIP (najlepiej naklejka), imię, datę urodzenia. Musi posiadać wpisane dane dotychczasowego właściciela/hodowcy wraz z jego podpisem. Wystawianie paszportu już na nowego właściciela jest nielegalne i nieważne – bo jak nabywca miałby podpisać paszport będąc w innym kraju? Paszport bez podpisu właściciela jest nieważny.
Ponadto w paszport muszą być wpisane szczepienia przeciwko wściekliźnie, potem badanie kliniczne przed wyjazdem i odrobaczenie.

Szczepienia:
W przypadku psów młodych (szczeniaków) zaszczepić je można najwcześniej po 12 tygodniu życia. Wcześniej podana szczepionka jest nieskuteczna, psy nie wytwarzają lub wytwarzają za małą ilość przeciwciał.

Po podaniu szczepionki musi minąć 21 dni. Dopiero po tym terminie pies może wyjechać za granicę.

W przypadku kontynuowania szczepienia (pies dorosły) – szczepienie ważne jest przez rok, czyli odnownienie dawki przed uływem roku od poprzedniej.

Daty szczepienia i ważności szczepienia, przykład:
Pies zostaje zaszczepiony 1.07.2021
Szczepienie nabiera ważności 22.07.2021
Jest ważne do 1.07.2022
Należy pilnować czy weterynarz właściwie wpisał daty i właściwie policzył dni. W przypadku daty nabrania ważności szczepienia można się pomylić dodając dzień czy dwa, nigdy ujmując. Czyli można np wpisać 23.07.2021, ale nigdy np 20.07.2021.

Podanie szczepienia jest absolutnie konieczne i jest to wymóg krytyczny. Szwedzkie służby weterynaryjne potrafią robić masowe kontrole psów importowanych i jeśli w wyniku testów (miareczkowania) szczeniak wykaże za małą ilość przeciwciał albo zero przeciwciał – zostaje uśpiony, a lekarz weterynarii, który podpisał się pod szczepieniem może ponieść konsekwencje karne. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać – zrezygnujemy ze współpracy z hodowcą, który nie szczepi prawidłowo psów lub zawyża ich wiek i szczepi je za wcześnie.

Kolejność wystawiania dokumentów:
Paszport:
Najlepsza kolejność to: zaczipowanie psa, wyrobienie paszportu, szczepienie.
Wszystko może być wykonane tego samego dnia, ale najlepiej jeśli czipowanie psa i paszport są wykonane jednego dnia, a szczepienie nieco później.

Dopuszczalne jest odstępstwo od tej kolejności, tj najpierw czip i szczepienie, potem paszport. W takiej sytuacji musi być dodatkowo dołączone do paszportu (poza wbiciem szczepienia do niego) zaświadczenie od weterynarza o wykonaniu szczepienia na podstawie nr chip (transpondera).

Książeczka zdrowia – nie jest wymagana, ale jeśli będzie potwierdzać dane o szczepieniach, odrobaczeniach etc dane z paszportu – dla szwedzkich służb granicznych i weterynaryjnych im więcej dokumentów tym lepiej.

Traces:
Minimum 48 godzin (licząc tylko dni robocze) przed wyjazdem należy złożyć do Powiatowego Lekarza Weterynarii (w skrócie PLW lub PIW – Powiatowy Inspektor Weterynarii) właściwego dla powiatu, w którym znajduje się hodowla (dotychczasowy właściciel) wniosek o wydanie certyfikatu zdrowia i wpisanie transportu do bazy Traces. Wniosek jest prosty do wypełnienia, pomagamy go przygotować. W linkach poniżej przykładowy wniosek, oraz pusty wniosek do wypełnienia.
Zazwyczaj wniosek do PLW można wysłać e-mailem jako skan w PDF lub nawet zdjęcie, zadzwonić, że wniosek wysłano i umówić się na odbiór gotowych Traces. Na odbiór Traces należy pojechać z paszportami psów, które mają już „wbite” badanie kliniczne (punkt 6) i odrobaczenie (punkt 7). Czasami PLW może chcieć obejrzeć psy przed wystawieniem Traces – wtedy zwykle trzeba zawieźć psy do niego. Ma też prawo odwiedzić hodowlę lub miejsce w którym psy są gromadzone przed transportem. Raczej się to nie zdarza, ale ma takie prawo.

Wnioski:
Wniosek o świadectwo Traces do uzupełnienia.
Wniosek o świadectwo Traces – jak wypełnić.

Badanie kliniczne.
Badanie należy wykonać w ciągu 48 godzin przed wyjazdem psów.
Badanie może wykonać zwykle każdy weterynarz, ale warto zapytać Powiatowego Lekarza Weterynarii czy akceptuje badania przez dowolnego weterynarza czy ma listę tych, do których ma zaufanie. Np lista taka funkcjonuje w Warszawie i jest zwana listą „Urzędowych lekarzy weterynarii”.

Wyprawka na transport.
Posiadamy własną karmę dla szczeniąt i zapas wody, natomiast jeśli macie Państwo życzenie dawać wyprawki dla psów szczególnie z karmą do której są już przyzwyczajone – chętnie je przyjmiemy i przekażemy nowym właścicielom – dla psa jest to bezpieczniejsze, żeby stopniowo przestawiać się na nową karmę.

Przygotowanie psów przed transportem:
Ważne aby psiaki miały swobodny dostęp do wody przed wyjazdem. W dniu wyjazdu karmimy niewielką ilością suchej karmy. Wiele psów podczas transportu wymiotuje, więc nie ma sensu dawać im dużej ilości jedzenia, szczególnie mokrego. Absolutnie prosimy nie podawać surowego mięsa itp.
My karmimy psy podczas transportu w czasie postojów – po trochu, żeby nie drażnić żołądka, ale żeby uniknąć zatrzymania pracy jelit. Dzięki temu psy dojeżdżają do celu w dobrej kondycji i z zapasem energii. 
Psiaki powinny być czyste, nie muszą być wykąpane, ale brudny śmierdzący psiak będzie źle wyglądał na kontroli granicznej i dla odbiorcy. Mamy ograniczone możliwości czyszczenia psów w trakcie transportu, więc im czystszy psiak wyruszy w podróż tym lepiej będzie wyglądał u celu 🙂


Dyskwalifikacja psów do transportu:
Wszelkie widoczne zmiany skórne, świerzb, kaszel, katar, cieknący nos, apatia, niedokończone leczenie antybiotykami etc dyskwalifikują psa do transportu długotrwałego. Mamy świadomość, że często weterynarze „podbijają” badanie psa w ciemno, nawet go nie oglądając, ale każdy taki objaw wykryty przez nas w czasie odbioru psa do transportu lub przez celników na granicy będzie powodował utratę zaufania do dostawcy / hodowcy i możliwość zakończenia współpracy z nim. Dlatego ważne jest by „grać uczciwie” i rzetelnie wykonywać szczepienia i badania psów przed transportem – to najlepszy gwarant utrzymania współpracy z nami jako transportem i z odbiorcami w Szwecji.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu:
+48 691429070 Bartosz Krzekotowski
+48 692257025 Danuta Bryska

Linki:
Wniosek o świadectwo Traces do uzupełnienia.
Wniosek o świadectwo Traces – jak wypełnić.

Zadzwoń do nas :)